- Νηπιαγωγείο - Προσχ. Αγωγή Το ξεκίνημα...
- Δημοτικό Τα θεμέλια της εκπαίδευσης...
- Γυμνάσιο Η διεύρυνση οριζόντων...
- Λύκειο Η εμβάθυνση και η εξειδίκευση...
- Ξένες Γλώσσες Αγγλικά, Γαλλικά & Γερμανικά...
- Δια βίου εκπαίδευση Το προσωπικό επιμορφώνεται...
- Οδηγός σπουδών ... για την τριτοβάθμια εκπαίδευση
- 80 χρόνια Σχολή Ξενοπούλου Η ιστορία μας...
Menu | Close Menu |
Menu | Το Γυμνάσιό μας... | Close Menu |
Menu | Close Menu |
Menu | Close Menu |
Menu | Ξένες Γλώσσες στη Σχολή Ξενοπούλου | Close Menu |
Menu | Close Menu |
Menu | Close Menu |
Menu | Close Menu |
Menu | Close Menu |
![]() |
|
- Εγκαταστάσεις & υποδομή | - Παιδαγωγικοί στόχοι |
- Εκπαιδευτικοί σχεδιασμοί | - Ωρολόγιο πρόγραμμα |
- Κανονισμός λειτουργίας | - Δραστηριότητες |
- Υγιεινή & ασφάλεια | - Εκδόσεις |
- Μετακίνηση νηπίων | - Εφόδια & Υλικά |
- Συνεργασία με γονείς | - Συναντήσεις & αργίες |
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
- Εγκαταστάσεις & υποδομή | - Πρόγραμμα σπουδών |
- Παιδαγωγικοί στόχοι | - Ωρολόγιο πρόγραμμα |
- Διδακτικό προσωπικό | - Εκπαιδευτικά μέσα |
- Κανονισμός λειτουργίας | - Σχολική βιβλιοθήκη |
- Υγιεινή & ασφάλεια | - Εκδόσεις |
- Μετακίνηση μαθητών | - Συνεργασία με γονείς |
- Συναντήσεις & αργίες | - Εφόδια & Υλικά |
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
- Συναισθηματική Νοημοσύνη | - Διαγωνισμός ορθογραφίας |
- Πρόγραμμα Λογοτεχνίας | - Σκυταλοδρομία ανάγνωσης |
- Δημιουργική απασχόληση | - Καλοκαιρινή απασχόληση |
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
- Εγκαταστάσεις & υποδομή | - Αρχαία ελληνική γλώσσα |
- Διδακτικό προσωπικό | - Μαθηματικά & Θετικές επιστήμες |
- Κανονισμός λειτουργίας | - Ιστορία |
- Υγιεινή & ασφάλεια | - Πληροφορική |
- Μετακίνηση μαθητών | - Φυσική αγωγή |
- Συνεργασία με γονείς | - Ώρα φιλαναγνωσίας |
- Συναντήσεις & αργίες | - Σχολική βιβλιοθήκη |
- Εφόδια & Υλικά | - Εκδόσεις |
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
- Εγκαταστάσεις & υποδομή | - Βιωματική μάθηση |
- Διδακτικό προσωπικό | - Πολυήμερη εκδρομή |
- Κανονισμός λειτουργίας | - Φυσική αγωγή |
- Υγιεινή & ασφάλεια | - Ώρα φιλαναγνωσίας |
- Μετακίνηση μαθητών | - Σχολική βιβλιοθήκη |
- Συνεργασία με γονείς | - Εκδόσεις |
- Συναντήσεις & αργίες | - Καλλιτεχνικοί αγώνες & διαγωνισμοί |
- Εφόδια & Υλικά | - Αποφοίτηση |
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
- Εκπαιδευτικοί στόχοι | - Διδασκαλία στο Νηπιαγωγείο |
- Μεθοδολογία & Μέσα | - Διδασκαλία στο Δημοτικό |
- Διδακτικό προσωπικό | - Διδασκαλία στο Γυμνάσιο |
- Επικοινωνία με γονείς | - Διδασκαλία στο Λύκειο |
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
- Εξέλιξη & ιστορία του τμήματος | - Διδασκαλία στο Νηπιαγωγείο |
- Εκπαιδευτικοί στόχοι | - Διδασκαλία στο Δημοτικό |
- Υπολογιστικό περιβάλλον | - Διδασκαλία στο Γυμνάσιο |
- Ασφαλής πλοήγηση | - Διδασκαλία στο Λύκειο |
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
- Τέχνες & εκπαίδευση | - Λειτουργία & προσωπικό |
![]() |
|
![]() |
|
- Αίθουσα χορού | - Πρόγραμμα & ωράριο |
- Παραστάσεις | - Ενήλικοι |
![]() |
|
![]() |
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Η σημερινή εποχή, με τη συμμετοχή της χώρας μας στην ενιαία Ευρώπη δημιουργεί νέες συνθήκες ως προς την ανάγκη εκπαίδευσης όλων των μαθητών στις ξένες γλώσσες. ![]() |
Το ξενόγλωσσο τμήμα αποτελεί ένα σημαντικό κομμάτι της Σχολής Ξενοπούλου. Η διδασκαλία της ξένης γλώσσας ξεκινάει από το νηπιαγωγείο για τα Αγγλικά, ενώ από την Δ' Δημοτικού για τα Γαλλικά και τα Γερμανικά και ολοκληρώνεται στη Γ΄ Λυκείου και γίνεται από πλήρως ειδικευμένους καθηγητές με μακρόχρονη πείρα στο χώρο της διδασκαλίας. Η σύγχρονη παιδαγωγική μέθοδος που χρησιμοποιείται, το ανανεωμένο διδακτικό υλικό καθώς και η χρήση οπτικοακουστικών μέσων και ηλεκτρονικών υπολογιστών διασφαλίζουν την άριστη εκμάθηση της γλώσσας.
Τιμητικές διακρίσεις 2018-2019 & 2019-2020
«Preparation Centre» και «British Council Addvantage Gold Member»
Παράλληλα και ενώ η Σχολή Ξενοπούλου αποτελεί εδώ και χρόνια, Επίσημο Εξεταστικό Κέντρο, καθώς και Επίσημο Συνεργάτη του Cambridge University, κατά τα σχολικά έτη 2018-2019 και 2019-2020 απέσπασε τις τιμητικές διακρίσεις «Preparation Centre» και «British Council Addvantage Gold Member». Με αυτές τις διεθνείς διακρίσεις το Πανεπιστήμιο του Cambridge αναγνωρίζει στο Τμήμα Ξένων Γλωσσών της Σχολής Ξενοπούλου την ακαδημαϊκή υπεροχή στην προώθηση της αγγλικής γλώσσας και το άρτιο και υψηλότατο επίπεδο διδασκαλίας και προετοιμασίας των μαθητών της.
Η σημερινή εποχή με τη συμμετοχή της χώρας μας στην ενιαία Ευρώπη, δημιουργεί νέες συνθήκες ως προς την ανάγκη εκπαίδευσης όλων μας στις ξένες γλώσσες. Τα Αγγλικά ως επίσημη γλώσσα της ευρωπαϊκής ένωσης αποτελούν τη νέα πραγματικότητα στην ολοκληρώμενη παιδεία των νέων σήμερα. Παράλληλα, τα Γαλλικά και τα Γερμανικά είναι δύο εξίσου σημαντικές γλώσσες αφού αντιπροσωπεύουν τις δύο μεγαλύτερες δυνάμεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης σε επίπεδο οικονομίας, ανάπτυξης και τεχνολογίας.
Οι μαθητές της Σχολής Ξενοπούλου κατοχυρώνουν το επίπεδο των γνώσεων αποκτώντας διάφορα Πτυχία (University of Cambridge) στα Αγγλικά μέσα από την Ανθρώπινη και Επικοινωνιακή Μέθοδο (Humanistic and Communicative Approach).
Παράλληλα και συγκεκριμένα για το Γαλλικό Τμήμα Εντατικών Μαθημάτων, οι μαθητές πρoετοιμάζονται για τα νέα (2020-21 και εξής) Διπλώματα, έτσι όπως διαμορφώθηκαν από το Γαλλικό Ινστιτούτο και το Ευρωπαϊκό πλαίσιο για τις ξένες γλώσσες. div>
Τιμητικές διακρίσεις 2018-2019 & 2019-2020
«Preparation Centre» και «British Council Addvantage Gold Member»
Παράλληλα και ενώ η Σχολή Ξενοπούλου αποτελεί εδώ και χρόνια, Επίσημο Εξεταστικό Κέντρο, καθώς και Επίσημο Συνεργάτη του Cambridge University, κατά τα σχολικά έτη 2018-2019 και 2019-2020 απέσπασε τις τιμητικές διακρίσεις «Preparation Centre» και «British Council Addvantage Gold Member». Με αυτές τις διεθνείς διακρίσεις το Πανεπιστήμιο του Cambridge αναγνωρίζει στο Τμήμα Ξένων Γλωσσών της Σχολής Ξενοπούλου την ακαδημαϊκή υπεροχή στην προώθηση της αγγλικής γλώσσας και το άρτιο και υψηλότατο επίπεδο διδασκαλίας και προετοιμασίας των μαθητών της.
![]() ![]() |
![]() |
Η σημερινή εποχή με τη συμμετοχή της χώρας μας στην ενιαία Ευρώπη, δημιουργεί νέες συνθήκες ως προς την ανάγκη εκπαίδευσης όλων μας στις ξένες γλώσσες. Τα Αγγλικά ως επίσημη γλώσσα της ευρωπαϊκής ένωσης αποτελούν τη νέα πραγματικότητα στην ολοκληρώμενη παιδεία των νέων σήμερα. Παράλληλα, τα Γαλλικά και τα Γερμανικά είναι δύο εξίσου σημαντικές γλώσσες αφού αντιπροσωπεύουν τις δύο μεγαλύτερες δυνάμεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης σε επίπεδο οικονομίας, ανάπτυξης και τεχνολογίας.
Οι μαθητές της Σχολής Ξενοπούλου κατοχυρώνουν το επίπεδο των γνώσεων αποκτώντας διάφορα Πτυχία (University of Cambridge) στα Αγγλικά μέσα από την Ανθρώπινη και Επικοινωνιακή Μέθοδο (Humanistic and Communicative Approach).
Παράλληλα και συγκεκριμένα για το Γαλλικό Τμήμα Εντατικών Μαθημάτων, οι μαθητές πρoετοιμάζονται για τα νέα (2020-21 και εξής) Διπλώματα, έτσι όπως διαμορφώθηκαν από το Γαλλικό Ινστιτούτο και το Ευρωπαϊκό πλαίσιο για τις ξένες γλώσσες. div>
ΣΧΟΛΗ ΞΕΝΟΠΟΥΛΟΥ Χ.Β.ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Copyright 2016 |
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ 210 9315090, 210 9427838 info@xenopoulos.gr |
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Αγίου Πολυκάρπου 37, Νέα Σμύρνη Ακριτών 20, Παλαιό Φάληρο |